Kandelabrie forum
0
   Domů   Nápověda Vyhledávání Skupiny Kalendář Přihlásit Registrovat  
Květen 03, 2024, 11:23:16 pm *
Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Novinky:
 
Stran: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 36
  Tisk  
Autor Téma: Pár návrhů  (Přečteno 196425 krát)
Orbi
Host
Odpověď #150 kdy: Březen 22, 2009, 10:50:24 am

ono to funguje tak ze si knez nezakouzli az v momente kdy se vrati z ocistce

kdyz nechces umrit neumirej tak tohle ma hloubku

ono kdyby byli nejaka ta udelatka (sochy relikvie atd ) ke kterym by se dalo modlit nemusel by potom DM co se snazi a tvori vymyslet kasparady jak to zaridit aby cela akce nesla do kopru



A co svate krize do ruky? Na urcity cas dokazu pridat "vieru", ale neviem ci "nakrmia" takeho klerika.
Zaznamenáno
Geralt z Rivie
K2-Oligarchove
Král
*****
Příspěvků: 1132

Čokoláda


Zobrazit profil
Odpověď #151 kdy: Březen 28, 2009, 03:22:26 pm

Tak jsem možná dostal nápad, jak vylepšit epické bitvy do skutečně epických rozměrů. Neberte to jako kritiku toho, co už bylo, ale spíš jako návrh, co by se dalo dělat v budoucnu. Diskuzi uvítám.

Začnu zeširoka.
~ Podle mého hráči hrají dobrodruhy, kteří se museli potýkat s různými problémy. Mezi nimi se najde dost hrdinů, kteří dosáhli oněch zmiňovaných epických rozměrů. Mají spoustu zkušeností z boje a nejen z něj. Museli se vypořádat se spoustou nejrůznějších problémů, aby se dostali tam, kde teď jsou. Naučili se spoustu nejrůznějších fint, kliček a triků. Bojovali tak, aby přežili, a ti, kterým se to povedlo, jsou v tom mistři.
~ Nechci tím znevažovat protivníky (v tomhle případě Acronské legie), kteří toho také hodně vybojovali, aby dobyli celý svět. Ale přece jen, když je nějaká obrovská armáda na tažení, tak jsou tam veliké ztráty. Pokud by se padlí vojáci nenahrazovali, tak tažení brzy skončí. Vzhledem k ohromnému počtu mrtvých a minimálně stejnému počtu nově příchozích není možné, aby všichni prodělali profesionální výcvik. Samozřejmě, že něco se naučí během cesty, takže se neprobodnou vlastním mečem, ale jsou to spíš rváči. Rozkazy poslouchají neochotně, disciplínu nemají žádnou. Útočí stylem lavina. A tihle rváči také nejčastěji umírají. Pochopitelně jich je v armádě také nejvíc. Ze sto tisícové armády jich tam bude takových devadesát tisíc (můj odhad).
~ Dále v armádě máme již zkušené vojáky, kteří většinu bojů přežili, a jsou v armádě po většinu tažení. Ti se již umí mečem ohánět a snaží se neumírat. Mají disciplínu, poslouchají rozkazy. Jejich útok se dá nazvat organizovaným. V armádě jich je tak devět tisíc.
A jako poslední jsou v armádě elitní vojáci, kteří slouží jako osobní ochránci velitele tažení. Jedním slovem profíci, speciální výcvik, dokonalá disciplína. Útočí naprosto přesně, koordinovaně, sehraně. To je poslední tisíc (možná méně).

Zkusme si představit, že dvojici z každé skupiny napadne drak.
~ Dobrodruzi by ho měli být schopni celkem jednoduše zlikvidovat. Takové situaci již jistě čelili, a pokud je drak nepřekvapí, tak se ubrání. Dokonce i pokud ano, tak jsou šance stejně pořád spíš na straně dobrodruhů.
~ Obyčejní vojáci (rváči) nemají žádnou šanci. Neměli by šanci, ani kdyby jich tam bylo padesát.
Zkušení vojáci rovněž nemají šanci, ale v padesáti by za cenu velkých ztrát možná draka zabili nebo zahnali na útěk.
Elitní vojáci již šanci mají, ale ne moc velkou. Avšak proti padesáti takovým je drak odsouzen k záhubě.

~ Pro všechny vojáky platí následující: Jsou zvyklí bojovat ve velkých skupinách, mít možnost manévrovat. Rovněž obrovská armáda má nezbytně obrovské problémy. Za všechny vyjmenuji nutnost neustálého zásobování potravinami a vodou, nakažlivé nemoci a epidemie, hmyz a jiné.
~ Dobrodruzi naproti tomu jsou schopní bojovat i samostatně a prokazovat své schopnosti. Nemají problémy jako veliká armáda, jídlo jsou schopni sehnat cestou, nebo vézt s sebou, případnou nemoc je možno individuálně vyléčit třeba s pomocí magie.


Nyní přímo k vzájemnému boji.
~ V boji dvou armád jsou vždy ve výhodě obránci. Znalí okolí a přírodních podmínek jsou schopni se efektivně bránit a využívat terénu i k případným útokům do týla nepřítele. Naopak pro útočníky je to cizí a nepřátelské území.

~ Pokud je velitel útoku chytrý (a většinou je), tak nikdy nepošle do boje své nejlepší vojáky jako první. To by byla akce nerozvážná v přímém boji na otevřeném prostoru, ale při dobývání města přímo trestuhodná. Útočník neví, co na něj čeká za hradbami. Ze začátku potřebuje nepřítele otestovat. Proto pošle "lavinu". Rváči možná obranu prorazí, možná ne. Na tom nezáleží. Hodně jich padne. Na tom také nezáleží. Vzhledem k jejich počtu ztráty nebudou tak ničivé, navíc přijdou další. Obránci ale ukáží způsob své obrany a to je nejdůležitější. Mohou mít pár triků v zásobě, ale rozhodně už to nebude velká neznámá.
~ Pro dobrodruhy i obránce je to relativně lehký boj. V případě dobrodruhů by se to skoro dalo nazvat dětskou zábavou. Ale tady je další veliká výhoda takového útoku, neboť i dětskou zábavou se člověk unaví. Po několika hodinách sekání mečem nebo sesílání kouzel bude každý rád za chvilku odpočinku. A v tom je jediná výhoda obrovské početní převahy útočníka. Nevadí, když spousta vojáků padne. Jsou tu další. Je jich tu tolik, že zatímco jedni bojují, ostatní v klidu odpočívají, poslouchají zprávy o nepříteli a připravují se na boj.

Ve vyrovnané bitvě rozhodují schopnosti. Proti přesile se lze také ubránit pomocí lepších schopností. Ale když je člověk již unaven a napadne ho další obrovská masa plná síly, náhle nejsou lepší schopnosti tím rozhodujícím činidlem.

Převedeno do NWN.

IC:
Naši hrdinové ví o nebezpečí hrozícím ze strany Acronského Impéria dlouho dopředu. Vzhledem k pomalému přesunu velké armády mají relativně dost času. Po celou dobu usilovně připravují a vylepšují obranu, shání pomoc. Vědí, že to bude těžká bitva, ale vědí také, co všechno už dokázali. Jakým hrozbám v minulosti čelili a že vyšli z mnoha bojů úspěšně. Mají mnohem lepší vybavení, než vojáci a jsou na ně náležitě pyšní. Vždyť kolik starodávných pokladů prošli, než dali kousek po kousku dohromady své bohatství. Ať už je to meč, který krájí ocel jako chléb, nebo mocné dlouho zapomenuté kouzlo, jsou na sebe právem pyšní. Jak si ale vysvětlit, že v boji s vojáky mají náhle problémy, že protivníkův meč není po srážce s vlastním rozseknut na dvě půlky, že mág sešle hned na začátku boje mocné kouzlo, kterým plánoval původně zachránit situaci v nejhorším okamžiku jen proto, že nic jiného nefunguje a že ono kouzlo nesmete protivníky, ale jen je poraní. Náhle se v myslích všech vynoří pochyby, zda to, co dokázali, má vůbec nějaký význam. Zda se jen neobelhávali, když si mysleli, že budou schopni chránit vlastní domov. Uvědomí si, že nikoliv, že ve svém světě byli hrdiny, ale zažijí hořké zklamání, když zjistí, že to, pro co tak usilovně bojovali a riskovali své životy, je v jiném světě úplně běžnou věcí.

OOC:
~ Jako hráč vím, že DM má v zásadě neomezené schopnosti. Zároveň bych ale rád dodal, že mne mnohem víc potěší, když při útoku zabijeme společnými silami třeba sto NPC vojáků, i když vím, že se jich tam další stovka co nevidět objeví. Mám pak totiž pocit, že jsem nepromarnil čas, když jsem strávil hodně měsíců vývojem postavy a sháněním itemů. Nemyslím tím tupé zabíjení stále stejných creepů jako třeba zombie na hřbitově. To už si rovnou můžeme na ten hřbitov zajít a poprosit DM, ať nám tam ty zombíky spawnuje rychleji.

~ Ne, mně jde o "zvláštnosti". Jako příklad uvedu třeba hru na K1. Tam jsme byli tři hráči + DM. Buď DM začalo s nějakým questem typu útok temných sil na Kandahár, nebo si hráči sdělovali Ic znuděné hlášky a tím DM upozornili. Výsledek však byl vždy stejný. DM nám spawnovalo náhodně různé (často i naprosto nemožné) nestvůry bez jakéhokoli systému, ale reagovalo na průběh našeho boje. Když byly potvůrky slabé, bylo jich tam klidně deset patnáct. Když se spawnula epická potvora, nic dalšího se neobjevilo a my bojovali. Ve dvou nebo třech lidech jsme většinou nebyli schopní takovou obludu zabít, a tak boje probíhaly na jednom kraji starého Kandaháru, na druhém se spalo. Pokud se potvora ukázala jako moc silná i přes tuto výhodu (to byly hlavně takové, které byly schopné se léčit fullhealem), DM se po několika minutách zviditelnilo a přidalo se k nám v boji. Z toho třeba zase vznikla chvilková IC zápletka a nějaký quest.
~ Na konci byla štědrá odměna, ale z toho důvodu, že se DM dobře bavilo. Hráči také byli rádi a nedočkavě vyhlíželi další takovou akci. Zkušenosti od DM tam samozřejmě byly, ale hlavně jako důkaz dobré zábavy a všichni to věděli. Ano, také tam byli takoví, co chtěli hlavně odměnu, ale jak jednou dostali málo nebo vůbec nic, prohlásili, že expení je výhodnější a už se neukázali. A zbytek se dobře bavil dál.

~  Něco takového bych rád viděl i tady. Mnohem radši budu zabíjet Acrony válečníky na 15. lvlu bez imunit na všechno možné a bez savů 40 a víc (k savům se navíc hází 1k20, takže až k šedesáti), mezi nimi občas nějaký kouzelník (klerik atd.) nebo někdo silnější (páreček 40. lvl Acronů schovaný mezi 10 dalšími). A ne neustálý proud, ale třeba po pěti deseti minutách přestávka (vojáci se přeskupují k novému útoku). Chce to prostě nějak udělat zajímavým. U útoku na Horskou se to dalo bez problémů přijmout jako zrada Chmelínkovských, tam to byla rychlovka po právu. Ale u Elfí mi ten začátek přišel trochu moc rychlej (není mi třeba jasný, jak se mohli Chmelínkovští dostat dovnitř). Dál už jsem tam nebyl, protože mě dvakrát zabili (to byla vyloženě moje smůla, jednou to byly vlastní stráže, podruhé už notebook vážně nestíhal) a pak jsem se odpojil (tuším rovnou z očistce).

No, koukám, že jsem se rozepsal trochu víc, než jsem chtěl. Snad to někdo přečtete, pokud ano, tak bych rád slyšel váš názor Úsměv
Zaznamenáno

Yariel, Gaeldrin, Aluvian
~~~
"Vědění je síla"
Šedostínka
Host
Odpověď #152 kdy: Březen 28, 2009, 03:49:38 pm

Jen krátký komentář pod čarou.
Nevím jestli jsi si toho všiml, ale mezi utočníky a hlavně v první vlně byli vojáci jak ty říkáš (Level od 9 do 18) a až se prorazila brána a chmelínkovští dobyli druhou, nehlídanou bránu, pak teprve dovnitř vtrhly ostatní vyšší jednotky. Na konci na bojišti zbyli jen legionáři.

A mimochodem, to že se tlupa dobrodruhů umí ohánět mečem, neznamená, že se ubrání osmi utočníkům na jednou  Úsměv
Zaznamenáno
Geralt z Rivie
K2-Oligarchove
Král
*****
Příspěvků: 1132

Čokoláda


Zobrazit profil
Odpověď #153 kdy: Březen 28, 2009, 04:32:30 pm

Nevšiml. Upřímně řečeno netuším, jak to poznat. Teda kromě kouzel, která sesílají kouzelníci. A mám za to, že bigbyovky a epické ochrany tam byly už asi od cca 6.-7. vojáka takže to předtím jsem automaticky považoval za válečníky.

A k osmi útočníkům najednou, podle mě záleží na tom, jací útočníci to jsou. Osmi těch nejlepší se jeden nemůže ubránit, to souhlasím. Osmi nemehlům se ubrání naopak v pohodě. Nehledě na to, že osm jich na tebe může zároveň útočit ve hře, ale v normálním souboji nikdy Mrknutí
Zaznamenáno

Yariel, Gaeldrin, Aluvian
~~~
"Vědění je síla"
Twinkee
Host
Odpověď #154 kdy: Březen 28, 2009, 05:07:06 pm

normalnim soubojem myslis co ? cerna rota vs. ty ?  .. tam jich na tebe muze jit klidne 10 i vic Škleb
Zaznamenáno
Šedostínka
Host
Odpověď #155 kdy: Březen 28, 2009, 06:23:59 pm

Nevšiml. Upřímně řečeno netuším, jak to poznat. Teda kromě kouzel, která sesílají kouzelníci. A mám za to, že bigbyovky a epické ochrany tam byly už asi od cca 6.-7. vojáka takže to předtím jsem automaticky považoval za válečníky.

A k osmi útočníkům najednou, podle mě záleží na tom, jací útočníci to jsou. Osmi těch nejlepší se jeden nemůže ubránit, to souhlasím. Osmi nemehlům se ubrání naopak v pohodě. Nehledě na to, že osm jich na tebe může zároveň útočit ve hře, ale v normálním souboji nikdy Mrknutí

Pokud na tebe vlítne padesát afgánců s kamenama v rukou, taky utečeš Smích
Zaznamenáno
Geralt z Rivie
K2-Oligarchove
Král
*****
Příspěvků: 1132

Čokoláda


Zobrazit profil
Odpověď #156 kdy: Březen 29, 2009, 12:29:31 am

Ano, já uteču Škleb ale já nejsem žádná epická postava, já bych utíkal i před takovou zombií Smích
Zaznamenáno

Yariel, Gaeldrin, Aluvian
~~~
"Vědění je síla"
MinoDL
GUILD-Tovaryšstvo
Lord
****
Příspěvků: 936


Zobrazit profil
Odpověď #157 kdy: Březen 29, 2009, 07:33:09 am

Zalezi co by som mal pri seba.Ak by som mal pri sebe co mi dava znacnu vyhodu pred nimi tak by som neuteka. Napriklad kebyze mam AK47(to mozme prirovnat +5 vybave).  Škleb

Edit:

A ja ze legoinar je skuseny bojovnik, ktory ma znalosti boje, bojovej taktiky, ovlada velku paletu zbrany a ma skusenosti. Coz v tej bitve skor srcala 50% magie co by mali mat na starosti kuzelnici a nie legionari. A tez ma zarazilo ze presli haldy legionarov rychlo cez zatary ako keby tam neboli a tiez a ty s Chemlnikova.

   
Legionár môže byť:
príslušník légie, pozri légia = v starovekom Ríme: základná vojenská jednotka (za cisárstva 6000 pešiakov a 120 jazdcov)
Poslední změna: Březen 29, 2009, 09:12:03 am od MinoDL Zaznamenáno

Kler T - chlapik iba s jednym cielom
Mino DurLomion - potulny bojovnik
Padli hrdinove - Aldaron  Laiqua - elfi druid, Mino El Ashally, maristen tvroskala, nech im je zem lahka.
Erunamo
Hrdina
***
Příspěvků: 287


Zobrazit profil WWW
Odpověď #158 kdy: Březen 29, 2009, 08:30:43 am

No jestli tu rozebíráte bitvy s příkladem té poslední epické, tak k tomu napíšu toto.
Měl jsem tam Efe co byla na 20 lvl, což není moc, ale vzhledem k velkýmu počtu mých postav (po wipe už takovej bič na sebe neušiju) to nebylo tak zlý. Cor Arg totiž zmizel z ostrova tak jsem na to vzal ji. Po pravdě takovej běžnej voják by měl být asi na nižším lvl. Čekal jsem, že Acronský to dobití bude stát víc krve. Takový hrdinové co tam byli si zasloužili padnout vyčerpáním na hromady svých nepřatel. :-) S Efe jsem se moc nechytal a to taky proto, že se mi to strašně kousalo. Podstatná část bitvy se taky zvrtla na honěnou po lese :-).
Poslední změna: Březen 29, 2009, 08:34:08 am od Erunamo Zaznamenáno

Fajr Pyromil: "hehe ohnííček"  -  gnóm, koumátor, šílenec...
Sára Bušidó: mladá acroňanka hledající příležitost v novém světě

http://daniel-r.blog.cz/

tvrdá skála a těžkej kov
Šedostínka
Host
Odpověď #159 kdy: Březen 29, 2009, 09:20:32 am

Zalezi co by som mal pri seba.Ak by som mal pri sebe co mi dava znacnu vyhodu pred nimi tak by som neuteka. Napriklad kebyze mam AK47(to mozme prirovnat +5 vybave).  Škleb
...

Nu mino, taky bych čekala, že tam dáš lepší aspon pětkové zátarasy, ty trojkové moc nevydrží Úsměv
Zaznamenáno
Geralt z Rivie
K2-Oligarchove
Král
*****
Příspěvků: 1132

Čokoláda


Zobrazit profil
Odpověď #160 kdy: Březen 29, 2009, 10:07:10 am

No jestli tu rozebíráte bitvy s příkladem té poslední epické, tak k tomu napíšu toto.
Měl jsem tam Efe co byla na 20 lvl, což není moc, ale vzhledem k velkýmu počtu mých postav (po wipe už takovej bič na sebe neušiju) to nebylo tak zlý. Cor Arg totiž zmizel z ostrova tak jsem na to vzal ji. Po pravdě takovej běžnej voják by měl být asi na nižším lvl. Čekal jsem, že Acronský to dobití bude stát víc krve. Takový hrdinové, co tam byli, si zasloužili padnout vyčerpáním na hromady svých nepřatel. :-) S Efe jsem se moc nechytal a to taky proto, že se mi to strašně kousalo. Podstatná část bitvy se taky zvrtla na honěnou po lese :-).

Asi tak nějak jsem to myslel Mrknutí ale rozveď tu honičku po lese pls Škleb

Šedostínka: oni by asi obránci i zmkli bránu (zavřeli na závoru) a neohlíželi by se, jestli k tomu mají pravomoce
Zaznamenáno

Yariel, Gaeldrin, Aluvian
~~~
"Vědění je síla"
Snekoun
Host
Odpověď #161 kdy: Březen 29, 2009, 10:59:11 am

Je to fantasy RPG a to myslím hovoří za vše. Jakékoliv srovnávání s nějakou kdysi fungující armádou je nesmysl.Hlavně v počtu hráčů kteří zde hrají   Škleb

Osobně mě překvapilo že někdo nevyužil IC sekce a nepomohl trošku příběhu.Třeba potom by mohli DM i lépe reagovat.Po bitvě je každý generál. To má každý najednou příspěvky na tři stránky  Škleb

Tímto chválím Šedostínku, Andreje, Tropmora a všechny co alespoň něco napsali do IC.
Zaznamenáno
Geralt z Rivie
K2-Oligarchove
Král
*****
Příspěvků: 1132

Čokoláda


Zobrazit profil
Odpověď #162 kdy: Březen 29, 2009, 12:08:13 pm

Je to fantasy RPG a to myslím hovoří za vše. Jakékoliv srovnávání s nějakou kdysi fungující armádou je nesmysl.Hlavně v počtu hráčů kteří zde hrají   Škleb

Ano, je to fantasy RPG a právě to znamená, že se tu může dít cokoliv. Ta armáda tam byla jen pro názornost Mrknutí

Po bitvě je každý generál. To má každý najednou příspěvky na tři stránky  Škleb

Ano, v tom máš naprostou pravdu. Ale proč mají všichni najednou nápady a připomínky? Protože už mají zkušenosti. Já se nesnažím útočit na to, co bylo, ale využít toho do budoucna. Jak se říká, jen blázen opakuje pořád stejnou chybu. Po zkušenostech z tohoto boje jsem dospěl k názoru, že by to podle mě šlo udělat lépe, tj. tak, aby se mi to víc líbilo.
A od tebe bych chtěl slyšet, jestli s mým názorem souhlasíš, nebo ne. Erunamo napsal, že v zásadě ano. Ty si mi utekl od tématu a napsal kritiku, takže bych hádal, že spíš ne. Jde o to, že pokud budeme dva tři, kterým se to nelíbí a zbytek je spokojený, není důvod cokoli měnit. Pokud by většina byla toho názoru, že by se to dalo udělat lépe, myslím, že není důvod to nezkusit. Koneckonců, je to test. Mrknutí

Osobně mě překvapilo že někdo nevyužil IC sekce a nepomohl trošku příběhu.Třeba potom by mohli DM i lépe reagovat.
...
Tímto chválím Šedostínku, Andreje, Tropmora a všechny co alespoň něco napsali do IC.

Pod tohle se ti podepíšu. Jinak já osobně jsem nenapsal nic z jednoho prostého důvodu - nic mě nenapadlo. Ani teď nevím, co bych tam psal. Elfí čarodějka brání svojí rodnou vesnici, protože jí na ní záleží?
Zaznamenáno

Yariel, Gaeldrin, Aluvian
~~~
"Vědění je síla"
Snekoun
Host
Odpověď #163 kdy: Březen 29, 2009, 12:24:43 pm

Jelikož jsem se bitvy nezůčastnil ani jedné, nemůžu soudit jak to probýhalo.Představa bitvy dle Tvé představy je podle mne nereálné zde praktikovat v tolika hráčích. Všichni se tady pořád snaží udělat z nwn online strategii formatu velkých strategických her (viz. ekonomika, dobívání, obchodování ....atd.) ale to nikdy nepůjde udělat.

Nwn je hra RPG. Vytvořit družinu, zabít příšerky, splnit nějaký ůkol atd .....
Takhle i já ke hře přistupuji  Škleb

To všechno ostatní je jenom takové "přilepšení" jestli se to dá takto říci.

Zaznamenáno
deion
Hrdina
***
Příspěvků: 412


Zobrazit profil
Odpověď #164 kdy: Březen 29, 2009, 12:47:07 pm

ty zatarasy byly spstne postavene byt vizualne to vypadalo jako ze se prekryvaji ale slo mezi nimi projit (brana kterou prosli chmelinkovsti) otazkou je - stejny problem byl kdyz drowe branili ves - jestli dva zatarasy vedle sebe nebo prekryvajici se plni svoji funkcnost a nejsou jen na paradu
Zaznamenáno

Tamba Englen - ochrance sirotku
Viola - sirotek
Stran: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 36
  Tisk  
 
Skočit na:  

Theme by m3talc0re. Powered by SMF 1.1.8 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC MySQL | PHP | XHTML | CSS